Prečo ti po párty píska v ušiach?

0
50

Určite ti po párty už pískalo v ušiach. Tento fenomén sa volá Tinnitus a zvyčajne je len dočasný. Tinnitus vzniká po tom, keď hlasný hluk poškodí veľmi jemné vlásky, ktoré sa nachádzajú v tvojom uchu.

Riziko

Vo väčšine nočných klubov je hlasitosť od 110 do 125 dB, pričom bezpečná hladina zvuku sa pohybuje do 85 db. Už len po 15 minútach v týchto podmienkach sa nám začne náš sluch poškodzovať. To sa prejavuje spomínaním pískaním v ušiach. Jemné vlásky, ktoré sa nachádzajú v tvojom uchu odumierajú a už nikdy nedorastú naspäť.

Pískanie uší (Tinnitus)

Toto pískanie, ktoré počuješ, môže byť neustále alebo sporadické. Môžu sa ti taktiež prejaviť iné zvuky, ako napríklad bzučanie. Vo väčšine prípadov sa tinnitus z koncertov vyrieši sám počas niekoľkých dní.

Pomoc pri pískaní v ušiach

Zatiaľ čo tinnitus nemožno liečiť okamžite, existujú veci, ktoré môžeš urobiť pre zmiernenie pískania v ušiach.

  1. Pusti si relaxačnú hudbu

Takzvaný “white noise” ti pomôže zamaskovať pískanie v ušiach a taktiež môže pomôcť pri relaxácií tela.

2. Rozptýl sa niečim

Snaž sa si pískanie v ušiach nevšímať. Pusti si napríklad nejakú hru alebo hudbu. Samozrejme, ak si pustíš nejakú hudbu, počúvaj ju na nižšej hlasitosti, pretože ak si ju pustíš hlasno, môžeš tým svoje uši ešte poškodiť.

3. Relaxuj

Dôležité je telo po koncerte zrelaxovať. Skús praktizovať jógu alebo medituj. Zbavíš sa tak nadbytočného stresu, ktorý môže byť súčasťou tvojho tinnitiusu.

Ako dlho trvá pískanie v ušiach?

Ak sa príležitostne vystavíš hlasnej hudbe, môžeš mať dočasný tinnituis. Zvonenie v ušiach, ktoré je sprevádzané tlmeným zvukom, môže naznačovať stratu sluchu spôsobené hlukom. Tieto príznaky často ustupujú do 16 až 48 hodín. V extrémnych prípadoch môže pískanie v ušiach trvať týždeň alebo dva. Ďalšie vystavenie extrémne hlasným zvukom môže tiež tinnitus znova odštartovať.

Ak chodíš často na akcie, si hudobník, DJ alebo si jednoducho často vystavený hlasným zvukom, možno budeš chcieť podniknúť kroky na to, aby si zabránil dlhodobej strate sluchu.

Prevencia

Poďme si teda povedať čo potrebuješ, aby ti po párty v ušiach nepískalo.

Štuple do uší

Úplne najjednoduchšia a najefektívnejšia metóda ako ochrániť svoj sluch je nosením štuplí do uší. V lekárni kúpiš klasické jednorázové už za pár centov. Potom sú na výber aj profesionálnejšie pre hudobníkov, ktoré stoja okolo 20€. Tieto profesionálnejšie sú lepšie ako klasické penové, pretože tlmia iba niektoré frekvencie a napríklad sa môžeš normálne rozprávať s okolitými ľuďmi. Ak chceš trošku zainvestovať, môžeš si dať vyrobiť štuple do uší na mieru, ktoré presne pasuje do tvojho ucha. Tieto štuple do uší na mieru stoja od 100€.

Alkohol

Pri vzniku tvojho tinnitusu, môže zohrávať úlohu aj alkohol. Alkohol zrelaxuje tvoje cievy, ktoré potom tlačia na vnútornú časť ucha. Ak teda máš s tinnitusom problém, neodporúča sa konzumovať alkohol.

Foto: Rave News

Tipy a triky

Ak náhodou pri sebe štuple do uší nemáš odporúčame ti počas párty dodržiavať aspoň tieto zásady, aby si napáchal čo najmenšiu škodu svojim ušiam.

  • Nestoj rovno pri bedniach, nie je to cool
  • Rob si pravidelné pauzy od hudby a choď sa vyvetrať na vzduch
  • Použi klasické “špuntové” sluchátka do úší

Predtým ako pôjdeš nabudúce na párty, odporúčame ti zobrať si aspoň jeden pár štuplí do uší. Ak sa ti bude zdať hudba až príliš hlasná, jednoducho si ich dáš do uší a tvoje uši ti poďakujú tak, že nebudú na ďalší deň pískať!

Tinnitus a drum & bass

Tinnitus nie je v drum & bass komunite vôbec zriedkavý a o problémoch s ním hovorí veľa osobností. V článku pre UKF, sa o svojom probléme s tinnitusom podelili napríklad Andy C, DJ Fresh, Optical a London Elektricity, ktorý na tento problém vytvoril dokonca skladbu “Bells In My Head”.

LEAVE A REPLY

Please enter your comment!
Please enter your name here